O Divoké Orlici, o vodotečích, o vodě...

O NAŠÍ ŘECE, DIVOKÉ ORLICI

Nezapomenutelná noční Loď se světlem.

U nenápadného splavu v Klášterci je umístěna měřicí stanice Divoké Orlice. Projíždíme kolem ní nepatrným esíčkem u domů po levé ruce, když jedeme domů (po proudu). Stanice patři do kategorie C, tedy nejméně důležitá. Při běžných průtocích podává na Povodí Labe jedno hlášení denně, v 6:00. Při vyšším průtoku se počet hlášení zvyšuje na hodinový i kratší interval. Vše se děje automaticky a bezdrátově. Měří se vždy výška hladiny a průtok. Měření stanice LG Klášterec nad Orlicí jsou běžně dostupná zde. pro vaši představu: Průměrná hloubka 17 cm vyžaduje při průtoku 1,5 m3s -1 šířku koryta řeky přibližně 9 metrů (150:17).


Další stanící po proudu, zařzenou ovšem do kategorie B, tedy důležitější, je stanice LG Nekoř; leží u autobusové zastávky těsně před mostem v Nekoři. I z auta je vidět měřicí tyč vodoteče. Tato stanice  je zvláštní tím, že hladina řeky kolísá nejen podle deště, ale podostatně více podle stavidel na nedaleké Pastvinské přehradě. Už se vlastně jedná jakoby o přehradní hladinu.  Záznamy z této stanice jsou dostupné nejen na stránkách Povodí Labe, ale i na centrální mapce českého hydrometeorologického ústavu CHMU.


Pro zajímavost - definice sucha platí pro naši Orlici v LG Klášterec místě při průtoku pod 0,46 [m3.s-1]; běžně teče Divokou Olricí 1-1,5 kubíku vody za vteřinu; zdvojnásobení průtoku z 1,5 na 3 kubíky znamená zvýšení hladiny ze 17 na 25 cm. (údaj 2009). V LG Nekoř je to prakticky stejné, jen koryto řeky je hlubší, má rezervu. Na horním toku Orlice je ještě měření v Orlickém Záhoří, ale nalezení této LG nechám třeba na vás, ctěných čtenářích, co říkáte?

o. Martin