to abyste nám rozumněli

Baden Baden – Atrakce do horkých poledních klidů. Přeloženo do češtiny - ranní tůňka v poledním žáru.

Kluby  Aby táborový program nebylo jen soutěžení, otevíráme několikrát za tábor kluby. Připravujeme nabídku zajímavých aktivit, do kterých se táborníci podle libosti hlásí.

Kondička – Kondiční cvičení je program odehrávající se po svačině. Zahrnuje rozcvičku, malé hry, gymnastiku a také horolezeckou stěnu. Následně družiny hrají zápasy ve fotbale a v přehazované; závěrečným bodem kondičky je kondiční běh po cestách v příjemném lesním prostředí.

Kritérium – soubor „vstupních“ úkolů – zkoušek, které táborníci zdolávají. Tentokrát ve jménu nabytí dovedností pro vydání se do světa, po stopách "cestujícího" misionáře Jana Nepomuka Neumanna. Mezi jednodušší úkoly patří skok přes švihadlo, kotoul či překážka "žížala". Náročnější je zdolání cimbuří, vodní kladiny nebo třeba řetězové lávky.

Lurdy – To samá jako Baden Baden, pouze v bledě modrém. Respektive Baden Baden se nachází v lokaci pánské tůňky, zatímco Lurdy jsou tam, kde se ráno koupávají dámy.

Maratón – Jedná se o běh završující olympijský den. Všichni běžci jsou označeni výrazným číslem a na výstřel z pistole vyběhnou na trať. Trasa maratónského běhu je variabilní, plánuje ji jeden z vedoucích až na konkrétním běhu. Přestože je cílem doběhnout první, všichni běžci jsou  oceněni pamětním diplomkem. Účast na olympijském maratónu je velmi výjimečným  a neopakovatelným zážitkem, při kterém člověk překonává vnitřní bariéry.

Mezidružinová klání – Zápolení mezi družinami dívek a chlapců, obecně mezi jakýmikoli družinami. V rámci těchto klání mají družiny možnost lépe se vzájemně poznat. Princip spočívá v tom, že družina svým protihráčům vymyslí čtyři úkoly, ve kterých se bude soutěžit. Tak se dohromady sejde osm úkolů od obou skupin. Každou disciplínu plní jeden pečlivě zvolený člen a ten má možnost naplno ukázat své schopnosti. U úkolů se tedy vystřídají všichni. Důležité je, že celé zápolení se odehrává v režii družinek, vedoucí tu působí jenom jako nestranný pozorovatel.

Olympiáda  nebo také olympijské hry. Zkrátka slavnost mládí a zdraví těla všech táborníků a tábornic. Po celý den vypadneme z klasického táborového programu a soutěžíme v tradičních atletických i jiných disciplínách. Hry zakončuje maratonský běh. Při večerním nástupu toho dne vystupují na stupně vítězů ti nejlepší ze všech věkových kategorií a pravidelně se takové vyhlašování protáhne aplaudováním na déle než hodinu.

Orlí pírka – táborové zkoušky, které táborníci skládají v určeném čase. Letos je paleta orlích pírek opravdu široká. Táborníci se mohou pokoušet získat orlí pírka Saltus minor, Detektiv, Obratnost, Liturgie, Expedice, Logik, Uzlík a další. Novinkou je oprášení Uzlíku a Zálesáctví. Každé orlí pírko zahrnuje od pěti do osmi úkolů, které musí být zvládnuty za požadovaných podmínek. Pokud se to táborníkovi podaří, získá stanovený počet talentů a na večerním nástupu speciální barevnou samolepku, kterou si umístí do svého Zápisníku. Orlí pera jsou čtyři: mlčení, hladu, samoty a ušlechtilosti. První tři se získávají jednou za život.

Patron – Vedoucí nebo instruktor, kterému byly pod zvláštní ochranu přiděleny určité družiny. Má za úkol být mezičlánkem mezi táborníky a zbytkem vedení a naopak. Snažíme se tímto způsobem být více s dětmi, rychleji případně odhalit případné problémy, pomáhat.

Polední klid – Osobní volno táborníků, které začíná po obědě a končí zpravidla okolo druhé hodiny odpoledne. Během tohoto času se nehrají žádné míčové hry ani se necvičí na nářadí. Jedná se o dobu určenou na odpočinek. Táborníci nejčastěji pracují na zkrášlení svých táborových zápisníků, hrají na hudební nástroje, povídají si a ti nejvíce pečliví využívají polední klid k praní prádla.

Služba – Každá družina ji má jednou za tábor. V tomto dni se nevěnuje programu, který na táboře probíhá, ale má vyčleněny speciální úkoly. Ti starší a zkušenější pomáhají v kuchyni s přípravou stolů, mytím nádobí a občas také škrábáním brambor. To je potom třeba trochu si přivstat. Ostatní vypomáhají při drobnějších pracích jako skládání dřeva, aranžování květin do kostela, věšení prádla nebo žehlení. Čestnou povinností služby je vytahování a stahování státní vlajky na ranním a večerním nástupu.

Táborový oheň – Slavnostní setkání v táborovém kruhu Jerichu. Tradičním způsobem zapalujeme hranici, zpíváme, hrajeme scénky, posloucháme příběhy. Na táboře zaplane táborový oheň zpravidla třikrát.

Táborový zápisník – papírový průvodce táborníka formátu A5, který je každý rok na míru vyráběn. Ve volné chvíli zabaví zajímavým textem, při zdolávání tábornických zkoušek slouží k zaznamenávání výsledků, k lepení diplomů. Důležitou součástí je prostor pro kroniku táborníkova života. Během tábora si sice jen těžko dělá čas na vyplňování, ale už po několika týdnech se doma prázdninové řádky hodí jako vzácná památka.

Tůňka  nejsilnější, nejcharakterističtější, nejstudenější a v dalších superlativech se topící emblém našeho tábora. Každodenní ranní koupel v horském potoce, která tuží tělo i ducha a na kterou se vzpomíná s tou největší láskou.