Otec Tišek osobností kraje

Osobností Jihomoravského kraje 2008 se v oblasti mezilidských vztahů stává P. František Fráňa - Otec Tišek. Cena jemu a dalším šesti osobnostem budou slavnostně předány v pondělí 29. září 2008 v 19 hodin ve sportovní hale v Tišnově. Gratulujeme!

Cena JMK

Rada Jihomoravského kraje (JMK) na své schůzi 4. září 2008 doporučila Zastupitelstvu JMK udělit  
Cenu Jihomoravského kraje následujícím osobnostem za přínos v těchto oblastech:

1. Výtvarné umění – Antonín Vojtek

2. Kultura – Bohumil Buček (in memoriam)

3. Vrcholový sport – David Kostelecký

4. Celoživotní přínos v oblasti sportu – Věra Růžičková

5. Mezilidské vztahy – František Fráňa

6. Osobnosti, jejichž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu ekolog Bohumil Lošťák a primář Vladimír Kořístek

Zdůvodnění návrhů na Cenu Jihomoravského kraje:

Výtvarné umění

Antonín Vojtek (nar. 1934) – Malíř, grafik a ilustrátor. Žije a pracuje v Břeclavi. Je absolventem Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Brno. Bývá nazýván “Malířem jižní Moravy”. Svou výstavní činnost zahájil v rodných Horních Bojanovicích v roce 1965. Od té doby do současné doby vystavil svá díla na 150 místech, a to samostatně. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti zemích světa. V současné době tvoří nejvíce olejomalby. Navržen dvakrát.

Kultura

Bohumil Buček (1913 – 2000),  in memoriam – významný mistr houslař. Samostatně začal pracovat po skončení druhé světové války, členem klubu umělců houslařů se stal v roce 1963, kdy začal stavět nástroje podle vlastního modelu. Zúčastnil se řady mezinárodních soutěží. Na jeho nástroje hrají umělci nejen v ČR, ale i v Rakousku, Německu, Francii a jinde.

Vrcholový sport

David Kostelecký (nar. 1975) – sportovní střelec, který získal na Letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 zlatou medaili ve střelbě na trap. Na olympiádě startoval potřetí, byl 31. v Atlantě 1996 a šestý v Sydney 2000. V roce 2002 se stal mistrem Evropy, letos byl druhý. Dlouholetý člen SKP Kometa Brno, v současnosti působí v týmu Dukla Hradec Králové. Pochází z Holasic na Brněnsku.

Celoživotní přínos v oblasti sportu

Věra Růžičková (nar. 1928) – olympijská vítězka ve sportovní gymnastice  družstev žen na OH v Londýně 1948. Po skončení závodní kariéry se stala úspěšnou trenérkou a spolu se svým manželem se zasloužila o rozvoj sportovní gymnastiky na jižní Moravě. První místonáčelnice České obce sokolské, místostarostka Světového svazu sokolstva. V olympijském hnutí se stala členkou pléna Českého olympijského výboru, v současnosti je úřadující místopředsedkyně regionálního klubu olympioniků.

Mezilidské vztahy

František Fráňa (nar. 1938) – za přínos společnosti celoživotní výchovou dětí a mladých. Původním povoláním konstruktér zdravotnických přístrojů, v roce 1969 tajně vysvěcen jako katolický kněz; režimem sledován, pracoval s mládeží 20 let  v utajení. Jeho doménou je celoživotní práce s dětmi a mladými. Za bývalého režimu pod hlavičkou rekreačního družstva, po roce 1989 v jím zřízeném občanském sdružení Středisko Radost vychovává a vede tisíce mladých lidí. Tito jsou dnes často aktivními občany společnosti. V posledních letech prochází letními tábory tohoto střediska každoročně na 450 dětí a 200 dospělých.

Osobnosti reprezentující kraj

Primář chirurgické kliniky ve fakultní nemocnici u sv. Anny MUDr. Vladimír Kořístek a ekolog Bohumil Lošťák


Ceny budou slavnostně předány v pondělí 29. září 2008 v 19 hodin ve sportovní hale v Tišnově.

Zahraje a zazpívá Hradišťan. VWPC6Zd6JTFDa-96Kwm.E4efa3Fsb34Vh7a-L%j6JVm~gx5h47PaQkRl07a-v74uM7N_1~laT7bMQMvk_8AjFo

Do diskuse pod článkem prosím pište vy, kdo byste se akce zúčastnili.

Pište i nezávazně, v případě, že pojedete jen tehdy, když vám to vyjde.

Vlak z Brna jede

  • v 17:40 z Králova Pole (17:27 z Hl.n.), to přijede do Tišnova v 18:03 nebo
  • v 18:10 z KrPole (17:57 Hl.n.)  - 18:33 Tišnov.
  • Z nádraží k hale je to chůzí asi 15 minut.
  • Zpět jedou vlaky v 20:41, 21:07, 21:41.
  • Mapka ke stažení (96 kB)

Místa v autě nabízejte prosím v Diskusi. Díky.


  Ročník předání Ceny JMK 2007 se uskutečnil v předvečer Dne české státnosti - 27. září - v Hodoníně. Ocenění bylo předáno následujícím osobnostem za přínos v těchto oblastech: Jiří Brauner (technický pokrok), Zdeňka Vrbová (hudba), Jiří Netík (výtvarné umění), Vojtěch Vašíček, Stanislav Krátký (osobnost, jejíž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu.

 

 

 

 

  Ocenění v roce 2006 získali tito laureáti: Milena Flodrová (historické vědy),  Richard Kania (lékařské vědy), Jiří Sehnal (hudební vědy), Yvetta Hlaváčová (sport), Vlasta a Jaroslav Smutní (kultura), Jiří Malášek (osobnost, jejíž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu), Jaroslav Kratka (mezilidské vztahy), Václav Kolář (mládežnický sport), Marek Badalík (hrdinský čin).

  V roce 2005 převzali Cenu JMK tito laureáti: Karel Kašpárek (osobnost, jejíž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu), Zdeněk Pololáník (hudba), Šimon Ryšavý (literatura), Martin Voborný (za hrdinský čin) a Josef Zimovčák (sport).

  Poprvé byla Cena JMK udělena v roce 2004 následujícím osobnostem za přínos v těchto oblastech: Hana Zejdová (sport), Jan Dvořák (přírodní vědy), Vladislav Bláha (kultura), Miloslav Šnajdar (osobnost, jejíž dílo a činnost výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu). Zastupitelstvo JMK dále udělilo Cenu Jihomoravského kraje Davidu Kožuskému a Jaroslavu Gargulovi in memoriam za hrdinský čin.

Zdroj: Portál JM kraje


Viz také článek Cena kraje - jak to bylo